Otwieramy nabór do Laboratorium Scenariusza Filmowego!
Organizatorzy Laboratorium Scenariusza Filmowego zapraszają scenarzystów i producentów do skorzystania z nowej, unikatowej formy wsparcia w procesie developmentu. Pozwala ona nie tylko wprowadzić konieczne zmiany, lecz także – czy przede wszystkim – zyskać zupełnie nowe spojrzenie na scenariusz.
Laboratorium stanowi bowiem jedyną i niepowtarzalną platformę spotkania twórców filmowych i naukowców. Oferuje możliwość konfrontacji i współpracy dwóch tak odrębnych na co dzień światów. Scenarzyści mają okazję zyskać zupełnie nową perspektywę postrzegania napisanej przez siebie historii, postaci, tematów i problemów. Perspektywę tę zaproponują naukowcy, którzy przyjrzą się tekstom, posługując się narzędziami charakterystycznymi dla reprezentowanych przez nich dziedzin.
Laboratorium ma zatem dwa wymiary: badawczy i praktyczny. Scenariusz filmu zostanie poddany wnikliwej analizie przez zespół naukowców z różnych dziedzin. Seria spotkań i dyskusji (również z autorem/-ami tekstu) zakończy się nie tylko publikacją wniosków z punktu widzenia poszczególnych dziedzin nauki reprezentowanych przez ekspertów, ale także przedstawieniem propozycji zmian w scenariuszu, które producent lub scenarzysta będą mogli wykorzystać. Projekt ma na celu przede wszystkim zaproponowanie szerszego spojrzenia na scenariusz filmu i pracę nad poprawianiem jego jakości.
W zespole ekspertów Laboratorium znaleźli się: prof. Tadeusz Cegielski (historyk, Wydział Historii UW), prof. Anna Malewska-Szałygin (antropolog, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW), prof. Krzysztof Rutkowski (literaturoznawca i kulturoznawca, Instytut Badań Interdyscyplinarnych Artes Liberales UW), Dr Hanna Schreiber (politolog, Instytut Stosunków Międzynarodowych UW), prof. Szymon Wróbel (filozof i psycholog, Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk oraz Instytut Badań Interdyscyplinarnych Artes Librales UW), Jerzy Kapuściński (producent m.in. „Rewersu”, „Sali samobójców”, „Jesteś Bogiem”, dyrektor TVP2) oraz Krzysztof Piesiewicz (adwokat, scenarzysta m.in. trylogii „Trzy kolory”, „Podwójnego życia Weroniki”, „Dekalogu”).
W Laboratorium Scenariusza Filmowego analizie poddawane będą scenariusze pełnometrażowych filmów fabularnych, mające jednego lub dwóch autorów. Aby wziąć udział w selekcji, należy przesłać scenariusz w pliku PDF oraz następujące informacje: imię i nazwisko właściciela praw autorskich, dane kontaktowe, informację na temat fazy produkcji (wersja scenariusza, data planowanej produkcji filmu). Termin nadsyłania: 18 maja 2015. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem: k.dlugosz@sztukamediafilm.pl.
Autorzy trzech zakwalifikowanych scenariuszy zostaną poinformowani o rezultatach selekcji do 20 czerwca. Analiza tekstów potrwa do końca września. Udział w projekcie jest bezpłatny i nie nakłada na producenta lub autora/-ów scenariusza wymogu przedstawiania organizatorom wprowadzonych w scenariuszu zmian.
Organizatorem Laboratorium Scenariusza Filmowego jest Fundacja Sztuka-Media-Film. Wspiera ona projekty, które kształtują tożsamość europejską oraz przyczyniają się do budowania kapitału społecznego. Specjalizuje się w opracowywaniu analiz, diagnoz i strategii na potrzeby sektorów sztuki, mediów i filmu oraz formułowaniu refleksji i rekomendacji, które przysłużą się polskiej oraz europejskiej kulturze. Więcej informacji: www.sztukamediafilm.pl.
Kontakt: Katarzyna Długosz, koordynatorka Laboratorium Scenariusza Filmowego, e-mail: k.dlugosz@sztukamediafilm.pl.
Laboratorium Scenariusza Filmowego odbywa się dzięki wsparciu